آب بندی ساختمان

آب بندی کاملا اصولی در سرتاسر ایران با شرکت خدمات ساختمانی آذرآبادگان

شماره تماس های ما:

09123783861 – 09194100451

آب بندی با شرکت آذرآبادگان

آب بندی و عایق ساختمان‌ها یکی از مهم‌ترین اقدامات در زمینه حفظ امنیت سازه‌ها و ساختمان‌ها می‌باشد که باعث مستحکم شدن مقاومت بناها نیز می‌شود. مصالح و موادی که به طور خام در سازه‌ها و ساختمان‌ها استفاده می‌شود به طور بالقوه نم و رطوبت محیط اطراف خود را حذف می‌کند و مقاومت ساختمان را کم می‌کند. معمولاً ساختمان‌هایی که در مقابل آب‌های زیر زمینی ساخته می‌شوند بیشتر در معرض چنین خطراتی هستند. اقداماتی نظیر آب بندی ساختمان و استفاده از مواد افزودنی با کیفیت می‌تواند جلوی چنین خطراتی را بگیرد.

همچنین برخی از ساختمان‌ها و خانه‌ها در مقابل آب‌های آلوده و مواد اسیدی قرار می‌گیرند که ممکن است به داخل آن جذب شوند. جذب اسیدها سریع‌تر باعث تخریب ساختمان می‌شود. آب بندی کردن ساختمان‌ها یکی از اقدامات مؤثر در این زمینه است.

آب بندی ساختمان چیست؟

معمولاً برای جلوگیری از نفوذ مایعات به داخل سازه‌های بتنی آن را آب بند یا Sealing می‌کنند. آب بندی کردن مانع از نفوذ آب به داخل بتون می‌شود و باعث افزایش مقاومت سازه‌های بتی می‌شود. امروزه برای آب بندی ساختمان‌ها از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که بنا بر سطوحی که مورداستفاده قرار می‌گیرند، عملیات اجرای آنها متفاوت است. آب بندی را می‌توانید با مواد ترکیبی و ساختاری بتن انجام دهید و آنها را بعد از خشک شدن بر روی بتن قرار دهید و حتی در مواردی به طور تزریقی به بتن بیفزایید. ساختار و ترکیبات اولیه آب بندها از سیمان می‌باشد، به‌خاطر مقاومت و استحکام زیاد آن در مقابل عوامل تخریب استفاده از سیمان‌ها برای آب‌بندی ساختمان‌ها بسیار مرسوم است.

روش‌های آب بندی ساختمانی

روش‌های آب بندی کردن بر روی سطوح مورد نظر دارای مدل‌های مختلفی است از جمله:

آب بند در تماس با سطح ثابت

 به این مدل آب بندی به اصطلاح آب بند استاتیکی گفته می‌شود، میزان تأثیرات آن با توجه به شکل و فرم سطح مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آب بند در تماس با سطح لغزشی و حرکت کننده

این مدل که به نام دینامیکی معروف است، فاصله بین اجزای ماشین را که در یک مسیر خطی حرکت می‌کنند را آب بندی می‌نماید.

آب بندی غیر تماسی

آب بندی بدون تماس، سطح مورد نظر را آب بندی می‌نماید.

موارد کاربرد آب بندی نمای ساختمان

معمولاً برای جلوگیری از نفوذ آب باران و رطوبت به داخل ساختمان، از آب بندی نمای ساختمان استفاده می‌شود، همچنین آب بندی کردن ساختمان از نفوذ سرما و گرما در فصل‌های مختلف به داخل ساختمان‌ها جلوگیری می‌نماید. آب بندی حتی قابلیت جلوگیری از شوره زدگی نما را نیز دارا است و یکی از مهم‌ترین کاربردهای آب بندی به علت آلودگی محیط بیرونی ساختمان‌هاست.

استفاده از آب بندها چه زمانی انجام می‌شود؟

معمولاً از آب بندها برای کم کردن نفوذ پذیری آب به درون بتن‌ها و برای حفاظت از بتن‌ها در زمان ساخت و پس از ساخت مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی در مواردی از آب بندها برای جلوگیری از نفوذ مواد شیمیایی نظیر مواد اسیدی، مواد خورنده و … استفاده می‌شود و آب بندها از این مشکلات و آسیب‌ها به خوبی جلوگیری می‌کند.

حتی گاهی در زمان ساخت و ایجاد سازه‌های بتنی، اشتباهاتی در طراحی بتن صورت می‌گیرد که باعث ایجاد درزهای بسیار ریز یا حتی درشت خواهد شد. به همین علت از آب بندها برای کاهش نفوذ پذیری بهره برداری می‌شود.

انواع مختلف آب بندی

 • آب‌بندی بتن با تزریق رزین
 • آب‌بندی بتن با چسب
 • آب‌بندی بتن با عایق
 • آب‌بندی بتن با پلیمر
 • آ‌ب‌بندی بتن با فناوری نانو
 • آب‌بندی بتن با واتر استاپ
 • آب‌بندی بتن با قیر و پلی اورتان

آب بندی کف ساختمان‌ها

یکی از بخش‌های مهم ساختمان‌ها، کف آن می‌باشد که همیشه در معرض رطوبت و نم قرار می‌گیرد. اصطلاح عایق بندی کف امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته و باید بتوانید آب بندی کف‌های ساختمانی را به صورت اصولی انجام دهید. یکی از نکات مهم در آب بندی کف‌های ساختمانی این است که این کار را با دقت بالایی انجام دهید. تمام بخش‌های مورد نظر باید آب بندی انجام بگیرد و حتی به اندازه یک نقطه باقی نماند. بعد از عایق بندی کف ساختمان، نوبت به آب بندی دیوارها می‌رسد که آب بندی دیوار باید تا بخشی که دچار نم یا رطوبت شده است انجام بگیرد، شما باید در این زمینه نهایت دقت و حوصله را بکار بگیرید.

عایق بندی سقف خانه‌ها

از بخش‌های مهم دیگر در ساختمان‌ها، آب بندی سقف می‌باشد. سقف ساختمان‌ها در فصل‌های مختلف سال رطوبت، گرما و نور و آب باران را به خودش جذب می‌کند و حتی باعث ایجاد آسیب‌های فراوان به آن خواهد شد. امروزه آب بندی سقف خانه‌ها برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. یکی از مواردی که بسیار زیاد مورد توجه است آب بندی روف‌گاردن بوده که یکی از مراحل اجرایی در آب بندی سقف به شمار می‌رود و اگر درست انجام نگیرد باعث نفوذ رطوبت به دیگر بخش‌های ساختمان می‌گردد. سعی کنید برای عایق بندی سقف از بهترین مواد استفاده نمایید. مواد نانویی برای آب بندی سقف بسیار مناسب است و با طول عمر بالا و ماندگاری عالی امروزه مورد توجه افراد زیادی است. هر چه عایق رطوبتی که برای سقف انتخاب می‌کنید دارای وزن سبک‌تری باشد، مسلماً آن عایق برای آب‌بندی مناسب‌تر می‌باشد.

آب بندی بتن چیست؟

آب بندی بتن در داخل ساختمان‌ها به روش‌ها و اقداماتی که باعث جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل بتون می‌شود و باعث حذف حرکت آب به درون پی و بتن ساختمان می‌شود را می‌گویند. آب بندی بتن‌ها به صورت نم بندی و آب بندی انجام می‌گیرد. این اقدامات باعث کاهش نفوذ پذیری بتن و جلوگیری از حرکت آب می‌شود.

از زمان‌های گذشته ضد آب نمودن سازه‌های مجاور آب از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. امروزه استفاده از بتن در صنایع ساختمانی بسیار متداول است. آب بند کردن بتن به دلیل امکان استفاده در تمامی سازه‌های مجاور آب بسیار حائز اهمیت است. حتی امروزه در سازه‌های تونل و سد و پل نیز در برابر نفوذ مایعات از بتن بهره برداری می‌شود.

مزایا آب‌بندی بتن

 • مانع نفوذ آب به درون سازه بتنی
 • اجرای بسیار آسان و سریع
 • افزایش استحکام و مقاومت سازه
 • آب‌بندی عمیق بتن
 • دوام ماندگاری بالا
 • از بین بردن هرگونه ترک و حفره‌های کوچک و بزرگ

آب بندی با روش‌های متفاوت

آب بندی در زمان ساخت و پس از احداث ساختمان‌ها به دو روش متفاوتی انجام می‌گیرد که می‌توانید از آنها برای آب بندی سازه‌ها بهره ببرید. اگر ساختمان شما هنوز تکمیل نشده و در اولین قدم می‌توانید اقدام به آب بندی نمایید. در این روش مواد افزودنی و آب بند را به صورت تزریق در بتن انجام دهید. افزودنی‌هایی شامل:

 • مواد افزودنی حباب ساز
 • مواد افزودنی بتن کاهنده آب
 • مواد افزودنی کندگیر کننده
 • افزودنی تسریع کننده
 • افزودنی‌های معدنی خنثی و رنگ‌دانه‌ها
 • پوزولان‌ها
 • افزودنی‌های شبه سیمانی

چرا امروزه آب بندی ساختمان‌ها بسیار مورد توجه است؟

آب بندی ساختمانی مخصوصاً در خانه‌های آپارتمانی با تراز پایین‌تر یا در مکان‌هایی که تراز آب‌های زیرزمینی بسیار بالا می‌باشد همانند سواحل شمالی و جنوبی کشور، استخرها، پارکینگ‌ها، چاله آسانسورها و مخازن ها و … از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

برای آب بندی ساختمان‌ها روش‌ها و سیستم‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به شرایط نفوذ آب هرکدام کارایی خاص خودشان را دارند. امروزه بهترین گزینه برای آب بندی استفاده از روش‌های کم‌هزینه‌تر می‌باشد. بسیار مهم است که همه سیستم‌ها با قیمت ارزان‌تری آب بندی شوند. حتی گاهی بسیاری از مکان‌ها شرایط آب بندی کردن را ندارد و باید توسط یک کارشناس به دقت بررسی و انجام بگیرد.

موارد تأثیرگذار در انتخاب روش و مواد آب:

 • نوع نشت آب (فشار منفی یا مثبت بودن)
 • فشار نشت
 • محل نشت
 • مواد نشت 
 • سرعت نشت و تعداد محل
 • کیفیت سازه
 • جنس سازه
 • و …

شما در زمینه آب‌بندی ساختمان می‌توانید از کارشناسان آذر آبادگان کمک بگیرید تا بتوانید بهترین، اقتصادی‌ترین روش‌ها را برگزینید. آذر آبادگان امکان مشاوره، ارائه راهکار و روش‌های خاص را برای آب بندی ساختمان‌های شما دارا است.

آب بندی نما

آب بندی نمای سنگی یا سنگ نما از اقدامات مهمی است که باید در زمان نیاز انجام بگیرد، اگر هزینه برایتان مهم نیست و بیشتر به فکر عمر نما و دکوراسیون منزلتان هستید، می‌توانید از افرادی که در زمینه آب بندی نما در ارتفاع فعالیت می‌کنند، بهره ببرید. درزگیری در نمای ساختمان، آب بندی نمای کامپوزیت یا آب بندی سنگ در صورتی که رطوبت به ساختمان نفوذ کرده باشد، بسیار اهمیت دارد. با گذشت زمان هزینه‌های زیادتری برای شما به همراه دارد و علاوه بر آب بندی نما، باید به فکر هزینه‌های گچ کاری و نقاشی نیز باشید. پس بنابراین سعی کنید در زمان معین آب بندی نمای ساختمانی را به خوبی انجام دهید.

خدمات آب بندی با آذرآبادگان

گروه تخصصی آذرآبادگان آب بندی ساختمان های شما را با خیال راحت و با کیفیت عالی انجام می دهد. این گروه با استفاده از مواد مصرفی با کیفیت و در سریعترین زمان ممکن پروژه ها را به پایان می رساند. آب بندی ساختمان امروزه از اهمیت و حساسیت خاصی برخوردار است و باید توسط یک تیم حرفه ای و با تجربه انجام گیرد تا ساختمان ها در مقابل رطوبت و آب باران مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

اگرهر سوالی در زمینه عایق کاری ساختمان و آب بندی آنها داشتید می توانید در بخش نظرات آن را با گروه آذرآبادگان مطرح سازید.

Call Now Buttonمشاوره و استعلام قیمت