نحوه ی محاسبه ی هزینه رنگ آمیزی اتاق به چه شکل است؟

فهرست مطالب

نحوه ی محاسبه ی هزينه رنگ آميزی اتاق

یکی از اقداماتی که نقاش‌های ساختمانی و رنگ کارها قبل از نقاشی ساختمان انجام می‌دهند، محاسبه هزینه رنگ آمیزی است که در این بخش می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا هزینه رنگ منزلتان را دست بیاورید و در پایان کار هیچ رنگی اضافه یا کم نخواهید آورد.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های رنگ‌آمیزی، محاسبه هزینه رنگ آمیزی اتاق‌های ساختمان است. قطعاً نحوه محاسبه متراژ رنگ‌آمیزی ساختمان چندان کار سختی نیست، ولی اگر کسی برای نخستین‌بار می‌خواهد اتاق های خانه را خودش رنگ‌آمیزی کند شاید کار سختی باشد. قطعاً شاید با مشکلاتی نظیر تمام شدن رنگ وسط کار و رفتن به مغازه رنگ‌فروشی برای تهیه رنگ نقاشی بروید و از قبل اگر محاسبه مقدار رنگ قبل از خرید آن را یاد بگیرید خیلی بهتر خواهد بود.

گاهی حتی باعث می‌شود رنگ اضافه بیاید که این هم کار جذابی نیست و باعث هدر رفتن پول شما خواهد شد. پس اگر می‌خواهید به طور دقیق حساب کنید که یک اتاق یا ساختمان چقدر رنگ نیاز دارد در این مقاله با ما همراه باشید.

روش محاسبه قیمت نقاشی ساختمان

معمولاً هزینه‌های نقاشی ساختمان نیز به دو صورت انجام می‌گیرد که شامل موارد زیر است:

  • روش یکجا یا کنترات: که در این روش شما با کارشناس مربوطه تماس می‌گیرد و آن شخص با بازدید از محل کار به شما قیمت کلی رنگ آمیزی خانه را می‌دهد.
  • روش متراژ یا بر حسب متر مربع: در این روش نیز کارشناس با اطلاع از میزان و حجم متری کار می‌تواند به شما قیمت دهد. البته این روش با فرمول خاصی انجام می‌گیرد که هزینه تقریبی رنگ نیز به دست خواهد آمد یا نقاش به شما خواهد گفت.

معمولاً محاسبات به این صورت است که ابتدا زیر بنای واحدتان را در عدد 3 ضرب کرده و عدد به‌دست‌آمده را در نرخ رنگ مربوطه ضرب می‌نماییم و عدد به دست آمده هزینه تقریبی نقاشی ساختمان شما است.

 مثلاً فرض کنید هزینه رنگ آمیزی یک ساختمان مسکونی 100 متری را بخواهیم حساب کنیم، برای این کار ابتدا 100 را در 3 ضرب می‌کنیم و عدد 300 به دست خواهد آمد، حالا باید قیمت رنگ را در 300 ضرب کنیم، تا قیمت تقریبی به دست بیایید ولی مشکلی که اینجا وجود دارد این است که نرخ رنگ روغنی با پلاستیکی فرق دارند و شما باید از ابتدا از قیمت آنها مطلع شوید و با جمع‌کردن هرکدام از نرخ‌ها باهم و تقسیم آنها بر عدد 3 این موضوع را به خوبی حل نمایید. حالا نرخ واحد را پیدا کرده‌اید و آن را در عدد 300 ضرب نمایید و به نرخ تقریبی خواهید رسید.

محاسبه حدودی هزینه رنگ‌آمیزی خانه

محاسبه ی حدودی هزینه رنگ آمیزی

اگر بخواهید خانه‌تان را خودتان رنگ آمیزی کنید، چه بخواهید این کار را به یک متخصص دهید یا خود انجام دهید باید متراژ رنگ آمیزی ساختمان را محاسبه نمایید. هزینه تقریبی رنگ آمیزی معمولاً بر مبنای هزینه رنگ، لوازم و ابزارها نظیر قلم مو و سینی و … بستگی دارد. مثلاً اگر خانه شما بزرگ باشد و نیاز به کمک یک متخصص باشد، هزینه‌ها بیشتر خواهد شد. البته اگر شما این کار را انجام دهید تنها هزینه رنگ و وسایل با شما خواهد بود و البته وقت و انرژی نیز از شما می‌گیرد.

نحوه محاسبه مقدار رنگ

در اولین قدم باید مقدار رنگ را محاسبه کنید که باتوجه‌به مساحت سطحی که رنگ انجام می‌گیرد باید محاسبه شود. محاسبه ممکن است شامل دیوارها، سقف و دیواره‌ها باشد که محاسبه مترمربع دیوار کاملاً آسان بوده و تنها بخش سخت ماجرا این است که باید دقت زیادی کنید و هیچ سطحی را از قلم نیندازید. برای محاسبات باید مداد و کاغذ همراه داشته باشید.

حتماً سعی کنید تصویر کامل از نقشه اتاق را از قبل بکشید و می‌توانید نقشه اتاق‌ها را نیز جداگانه طراحی کنید و حتی جای درب و پنجره‌ها را نیز روی عکس مشخص کنید. عرض و ارتفاع دیوار نیز باید با متر اندازه گرفته شود و درون نقشه آورده شود. حالا باید طول و عرض همه در و پنجره‌ها را اندازه بگیرید و این اندازه‌ها را در دفترچه یادداشت نمایید.

در پایان مساحت این بخش‌ها را از مساحت کلی دیوار کم کنید، زیرا این بخش‌ها رنگ‌آمیزی نمی‌شوند و یا مثلاً نیاز به رنگ متفاوت دیگری دارند. مثلاً شما می‌توانید فقط قسمت آهنی پنجره‌ها را رنگ بزنید و بخش شیشه‌ای آن شامل رنگ‌آمیزی نمی‌شود. حتی بهتر است جنس وسایل نیز روی تصویر یادداشت و مشخص شود تا در زمان خرید انواع رنگ دچار مشکل نشوید.

در مرحله اصلی باید به محاسبه متراژ رنگ ساختمان برسیم. برای این باید اول مساحت کل بخش های قابل رنگ را حساب کرده و اعداد روی نقشه را در یک بخش جدا یادداشت نموده و مثلاً زیر مساحت سقف و دیوارها را محاسبه نمایید. حالا مساحت سطح‌های غیر قابل نقاشی نظیر پنجره‌ها را نیز حساب کنید و از عدد قبلی کم نمایید.

حالا عدد نهایی را به عدد 8.5 تقسیم می‌کنید که دقیقاً عدد 8.5 مقدار سطحی است که هر قوطی لیتر رنگ پوشش می‌دهد. با تقسیم مساحت کلی بر این عدد تعداد لیتر رنگ مورد نظر در دیوارها حساب می‌شود و می‌توانید نتیجه را رند کرده تا خرید شما آسان شود.

مثال‌هایی برای محاسبه متر مربع دیوار و نحوه محاسبات میزان رنگ

نحوه محاسبات میزان رنگ

 

مثلاً اگر اتاقی با اندازه 4 در 6 متر که یک درب و یا پنجره به ارتفاع سه متر دارید، محاسبه متر مربع سقف از فرمول زیر استفاده می‌شود.

طول و عرض اتاق را در هم ضرب کنید تا مساحت سقف به متر مربع به دست بیاید:

۴×۶=۲۴

مساحت سقف را به عدد 8.5 تقسیم می‌کنیم تا ببینید دقیقاً چند لیتر رنگ نیاز دارید، ۲.۸=۸.۵÷۲۴  که می‌توانید عدد نهایی را مثلاً به عدد 3 رند کنید. حالا در این مثال شما حدوداً 3 لیتر رنگ برای سقف نیاز دارید و اگر سقف دولایه رنگ نیاز دارد، باید نتیجه را دوبرابر کنید.

حالا برای محاسبه متر مربع دیوار نیز از فرمول زیر استفاده بکنید.

طول هر ۴ دیوار را با هم جمع کنید.

۲۰=۴+۶+۴+۶

نتیجه را در ارتفاع دیوارها ضرب کنید تا مساحت کل دیوارها به متر مربع به دست بیاید.

۶۰=۲۰×۳

اگر مساحت هر در (طول در x عرض هر در) حدوداً 2 متر مربع و مساحت هر پنجره (طول پنجره x عرض پنجره) 3 متر مربع باشد، باید مساحت هر دو را از مساحت کل دیوارها کم کنید.

۵۵=(۲+۳)-۶۰

عدد نهایی را تقسیم بر ۸.۵ یعنی همان سطح پوشش هر لیتر رنگ کنید.

۶.۴۷=۸.۵÷۵۵

برای دیوارها حدوداً ۷ لیتر رنگ احتیاج دارید.

در مجموع در این مثال برای رنگ کردن سقف و دیوارها حدوداً به ۱۰ لیتر رنگ احتیاج دارید.

مطالب مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره و استعلام قیمت